لیست جدید افراد پروانه دار

تبلیغات

تبلیغات

موضوعات

موضوعات

جستجو

جستجو

پیوندهای روزانه

پیوندهای روزانه

لینک دوستان

لینک دوستان

صفحات جانبی

صفحات جانبی

امکانات جانبی

امکانات جانبی

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 1409
بازدید دیروز : 1458
بازدید هفته : 8790
بازدید ماه : 49487
بازدید کل : 2149157
تعداد مطالب : 620
تعداد نظرات : 110
تعداد آنلاین : 1

لیست جدید افراد پروانه دار

با سلام و تسلیت و تعزیت ایام سوگواری سالار شهیدان حسین علیه السلام

لیست جدید افراد دارای گواهینامه که دیروز منتشر شد:

 

 • تاریخ ارسال : چهار شنبه 29 مهر 1394 ساعت: 15:54
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,
ادامه مطلب

سوار بر امواج رادیو .

 http://www.jadidonline.com/images/stories/flash_multimedia/iran_radio_amateurs_56/radio_low.html

http://www.jadidonline.com/story/28052015/bhr/iran_radio_amateurs 

سوار بر امواج رادیو
ثمر سعیدی

رادیو آماتوری یک سرگرمی علمی و فنی است. رادیوآماتور شخصی است که به ارسال و دریافت امواج رادیویی از طریق دستگاه‌های گیرنده و فرستنده که یا خودش سوارکرده  و یا از بازار خریده به رد و بدل کردن پیام های رادیویی بر روی فرکانس های تعیین شده می پردازد. هم‌اکنون در سراسر دنیا حدود ۲/۵ میلیون نفر رادیو آماتور وجود دارند که دارای پروانه مجوز هستند و توسط دولت‌ها ثبت شده‌اند.

"محمد عظیمی" رادیوآماتور ایرانی در این زمینه می‌گوید: "علاقه‌مندان و فعالان در حوزه رادیوآماتوری می‌توانند از هر سن و قشری باشند و به هر شغلی اشتغال داشته باشند. حتا افراد معلول یا بازنشسته هم می‌توانند رادیوآماتور باشند. این افراد با همتایان خود در سراسر دنیا ارتباط برقرار می‌کنند."

 وی طی ۱۰ سالی که به این فعالیت می‌پردازد از طریق تماس‌های رادیویی با افراد مختلفی در سراسر جهان آشنا شده و با آن‌ها در ارتباط بوده است: "هر رادیو آماتوری یک «علامت خطاب» یا Call  Sign  دارد که دو حرف اول نشانگر منطقه جغرافیایی و مابقی حروف مربوط به منطقه جغرافیایی داخلی و نام خود شخص است. البته همه این‌ها به اختصار حرف اول کلمه را بیان می‌کنند. علامت خطاب من EP2LMA است."

پیدایش رادیوآماتوری همزمان با اختراع رادیو در سال های پایانی قرن نوزده صورت گرفت. در مدت کوتاهی پس از اینکه بشر توانایی ارسال و دریافت امواج رادیویی به صورت بی‌سیم را پیدا کرد افراد بسیار زیادی در این حوزه فعال شدند. عده‌ای با رویکرد مالی و عده‌ای بیشتر، تنها به خاطر عشق و علاقه‌ای که به همراهی با این رسانه جدید داشتند شروع به فعالیت در این زمینه کردند. تا جایی که در اوایل قرن بیستم تعداد فعالان در زمینه رادیو در ایالات متحده رو به گسترش گذاشت. دولت آمریکا در سال ۱۹۱۲ برای اولین بار تصمیم به دادن جواز و قانونمندسازی ارتباطات رادیویی گرفت و دو سال بعد هزاران رادیوآماتور آمریکایی به اتحادیه ارتباطات رادیویی پیوستند.

طی سال‌های قرن گذشته عاشقان الکترونیک و مخابرات به آزمایش‌های بسیاری در زمینه تجهیزات رادیویی دست زدند و این فن را به سرعت گسترش دادند. در سال ۱۳۰۳ هجری شمسی اولین تلگراف بی‌سیم ایران در دویست هزار متر مربع از زمین‌های یکی از قصرهای دوره قاجار برپا شد. در سال ۱۳۰۵ نیز نخستین دکل موج بلند در ایران که هنوز هم پایه آن موجود است در کشورمان نصب شد. چند سال بعد در ۱۳۱۳ برای اولین بار مجلس ایران، قوانین استفاده از رادیو را تصویب کرد و مقرر شد که افراد برای نصب آنتن و استفاده از امواج رادیویی  برای ارسال و دریافت، نیاز به کسب اجازه رسمی از وزارت پست و تلگراف و تلفن داشته باشند.

در آن سال‌ها تعدادی از ایرانیان نیز مسحور این فناوری جدید شده بودند که می شد با آن امواج صوتی را در یک لحظه از یک سوی کره زمین به سوی دیگر فرستاد و گرفت. این‌ها همان رادیوآماتورهای اولیه بودند که رفته رفته موجب پیشرفت این فن جدید در ایران شدند. 

در ۱۳۲۵ اولین تماس‌های رادیوآماتوری که بدون اجازه رسمی انجام شده بود درسال ایران ثبت شد. اما صدور اولین پروانه رسمی فعالیت رادیوآماتوری به سال ۱۳۳۷ برمی‌گردد. در حقیقت تعداد رادیوآماتورهای قدیمی ایرانی که تا پیش از انقلاب فعالیت می‌کردند به زحمت به تعداد انگشتان دست می‌رسد. عده‌ای از آن‌ها فعالیت خود را در سال‌های بعد از انقلاب نیز ادامه دادند.

مجوز داشتن در این حوزه بسیار مهم است. چرا که رادیوآماتورهای سراسر جهان فقط مجاز هستند که در باندهای فرکانسی ویژه‌ای به فعالیت بپردازند و هرگونه اشتباه سهوی یا عمدی می تواند در امر ارتباطات مخابراتی ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف، تداخل ایجاد کند و برای مثال اگر این اشتباه در باند ارتباطات پروازی صورت بگیرد ممکن است لطمات جبران ناپذیری داشته باشد. از همین رو، در کشورهای مختلف، امتحانات و آزمون‌های رادیوآماتوری برای اعطای مجوز به صورت دوره ای برگزار می‌شود و فقط افرادی که مهارت و صلاحیت کافی داشته باشند موفق به دریافت پروانه رادیوآماتوری می‌شوند.

 در ایران اما، جوانانی که بعد از انقلاب به رادیوآماتوری پرداختند برای کسب مجوز صبر زیادی کردند تا اینکه بالاخره در آستانه میانسالی، فعالیت‌های آنان حالت رسمی و قانونی پیدا کرد و بعد از مدت‌ها به تعویق افتادن امتحانات دوره‌ای در سال جاری حدود پنجاه نفر مجوز رادیوآماتوری گرفتند. این در حالی است که تعداد رادیوآماتورهای ثبت شده در کشور ژاپن به بیش از یک و نیم میلیون نفر می‌رسد و در آمریکا نیز بیش از هفتصد هزار نفراند.

رادیوآماتورها بدون چشمداشت مالی به پیشبرد علم مخابرات و الکترونیک کمک‌های شایان توجهی می‌کنند چرا که مدام در حال آزمایش‌های رادیویی هستند. علاوه بر این در زمان‌های بحرانی مانند بلایای طبیعی، کمک بسیار قابل توجهی را در برقراری ارتباط و نجات جان انسان‌ها انجام می‌دهند. پیش آمده که در کشورهایی که دارای تعداد بیشتری رادیوآماتور هستند حوادث پیش‌بینی نشده‌ای اتفاق افتاده و تا چند روز رادیوآماتورها، تمامی نیاز به برقراری ارتباط را تامین کرده‌اند. برای مثال می‌توان به زلزله‌ها و سونامی‌های منطقه شرق آسیا اشاره کرد.

یک فرد رادیوآماتور در تمامی عرصه‌های زندگی، علاقه مند به این فعالیت است و مثلاً هدف او از سفر کردن، آزمایش تجهیزاتش در مناطق مختلف کوهستانی و جنگلی است. رادیوآماتورهای سراسر جهان بعد از اینکه با یکدیگر تماس برقرار می کنند علامت خطاب و نیز توان تجهیزات و قدرت آنتن و باند فرکانسی خود را به طرف مقابل اعلام می‌کنند. بسیاری از آن‌ها پس از این‌که با کشورهای دور تماس برقرار کردند کارت پستالی را که به QSL Card معروف است برای طرف مقابل خود می فرستند و به این صورت، سابقه تماس‌های ثبت شده را به صورت فیزیکی هم بایگانی می‌کنند.

در روزهای آخر هفته رادیوآماتورهای مسابقاتی برای برقرار تماس بیشتر برپا می دارند و ممکن است فردی در یک روز چندهزار تماس با نقاط مختلف جهان برقرار کرده باشد. این نوع تماس‌ها اغلب بسیار کوتاه هستند و شماره تعداد تماس‌ها به فردی که با او تماس برقرار شده، اعلام می‌شود. اما در روزهای عادی نیز رادیوآماتورها پس از برقراری تماس و به میان آوردن اصطلاحات فنی مربوط به خودشان ممکن است با طرف مقابل صحبت‌هایی در خصوص محل زندگی و آب و هوا و اختلاف ساعت دو منطقه و فاصله هوایی‌شان به میان آورند.

تماس های رادیوآماتوری اغلب بین قاره‌ای هستند. در زمان‌های خاصی از روز، آنتن‌های دست ساز این افراد قادر است که امواج رادیویی را که در ارسال‌های زمینی زیر ۱۰۰ کیلومتر برُد دارد به سمت لایه یونسفر جو زمین پرتاب کند و با بهره‌گیری از تابش این لایه، امواج تا ۵هزارکیلومتر قدرت پرتاب پیدا کنند و یکی از مهم‌ترین دلایلی که رادیوآماتورها مدام در حال تست تجهیزات خود، در ساعات مختلف شبانه روز و در مکان‌های متفاوت از نظر ارتفاع از سطح دریا و شهری و روستایی بودن هستند، همین افزایش برد تماس است.

در گزارش تصویری این صفحه پای صحبت یک رادیوآماتور ایرانی نشسته‌ایم.

 

 • تاریخ ارسال : سه شنبه 21 مهر 1394 ساعت: 16:7
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,
ادامه مطلب

گواهينامه راديو آماتوري

با سلام

باطلاع جميع دوستان  و علاقمندان راديو آماتوري كه در آزمون سال گذشته قبول شده اند مي رساند  :

جهت در يافت گواهينامه خود و تكميل و ارسال فرم درخواست پروانه به رگولاتوري مناطق  خود مراجعه فرمايند.

مثلا در اداره رگولاتوري منطقه اصفهان بيش از سي 30  كارت  گواهينامه حاضر و منتظر حضور داوطلب جهت در يافت آن مي باشد.

لطفا سريعا با مراكز منطقه اي خود تماس  حاصل نموده يا مراجعه نماييد

 


 • تاریخ ارسال : شنبه 18 مهر 1394 ساعت: 19:41
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,
ادامه مطلب

طرز ساخت خازن واریابل

با سلام

یکی از دوستان عزیز رادیو اماتور  جناب حامد نحرین موفق به ساختن خازن واریابل ولتاژ زیاد شده اند عکسی از این محصول ارائه می شود

 

 

 

 • تاریخ ارسال : سه شنبه 14 مهر 1394 ساعت: 15:47
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,
ادامه مطلب

آزمون رادیو اماتوری

با سلام

سازمان تنظیم مقررات  یا همان  رگولاتوری  قصد برگزاری آزمون رادیو آماتوری در سال جاری را دارد.

از علاقمندان درخواست می شود با تلفنهای سازمان یا سایت  www.cra.ir تماس گرفته و ثبت نام نمایند

فرم  های درخواست در سایت زیر موجود است:

www.ephamradio.com

 

 • تاریخ ارسال : سه شنبه 7 مهر 1394 ساعت: 16:27
 • نویسنده :

می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,
ادامه مطلب
ورود کاربران

ورود کاربران

  نام کاربری
  رمز عبور

  » رمز عبور را فراموش کردم ؟
  عضويت سريع

  عضويت سريع

   نام کاربری
   رمز عبور
   تکرار رمز
   ایمیل
   کد تصویری
   پشتيباني آنلاين

   پشتيباني آنلاين

    پشتيباني آنلاين
    آمار

    آمار

     آمار مطالب آمار مطالب
     کل مطالب کل مطالب : 620
     کل نظرات کل نظرات : 110
     آمار کاربران آمار کاربران
     افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
     تعداد اعضا تعداد اعضا : 40

     آمار بازدیدآمار بازدید
     بازدید امروز بازدید امروز : 1409
     بازدید دیروز بازدید دیروز : 1458
     ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 141
     ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 146
     آي پي امروز آي پي امروز : 470
     آي پي ديروز آي پي ديروز : 486
     بازدید هفته بازدید هفته : 8790
     بازدید ماه بازدید ماه : 49487
     بازدید سال بازدید سال : 570085
     بازدید کلی بازدید کلی : 2149157

     اطلاعات شما اطلاعات شما
     آی پی آی پی : 54.92.158.65
     مرورگر مرورگر :
     سیستم عامل سیستم عامل :
     تاریخ امروز امروز :
     خبرنامه

     خبرنامه

      براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود      آخرین نطرات کاربران

      آخرین نطرات کاربران

       سعید سعید - با سلام استاد
       تو مدار برزیلی یه رله داریم این کارش چیه ؟ مثلا اگر رله فعال بشه چی میشه؟ یه کلید جا گذاری شده براش .
       تو قسمت ورودی موج vfo به 7358 یه cwkeyزده به پایه 3 همین آیسی برای چیه؟
       ce keyسرچ کردم کلید مورس آمد میشه توضیح بفرمایید ممنون میشم .
       پاسخ:با سلام هنگام فشردن کلید PTT روی میکروفون پایه دوم سیم پیچ رله موجود در مدار زمین شده و سر دیگر این رله به مثبت باطری وصل است باعث عملکرد رله شده و لذا دوکنتاکت ان عمل کرده یکی ورودی گیرنده را بزمین وصل می کند تا امواج فرستنده وارد گیرنده نشده و اسیب نرسانند کنتاکت دیگر رله هم ولتاژ مثبت تغذیه را که در حالت معمولی به خط مثبت گیرنده وصل است قطع و خط مثبت فرستنده را فعال می کند +tx cw key بله کلید مورس است که برای کاردر حالت مورس مولد موج جدا داشته که بجای میکروفون کار کرده و سیگنال را ارسال می کند - 1396/4/26
       PariaParia - سلام ميشه در مورد مدار بيشتر توضيح دديد؟چطور ميتونم شمارو پيدا كنم؟به اين پروژه شديدا نياز دارم ممنونم ميشم جواب بديد
       پاسخ:با سلام و ارزوی سلامتی و توفیق روز افزون برای شما اگر عضو تلگرام هستید با شماره همراه تلگرامی خود با شماره تلگرامم تماس بگیرید و در گروههای تخصصی راجع به اینگونه مطالب عضو شوید در غیر اینصورت با تماس با ایمیل بنده مطالب مورد نظرتان ارسال خواهد شد 09192130291 abdolhagh@gmail.com گروه مهندسین مخابرات میدان طراحی آنتن ، مدارات مایکروویو و RF لینک دعوت : https://t.me/joinchat/AAAAAD2zsfeBb5LKzJyD5A - 1396/4/4
       علیعلی - پست جالبی بود مهندس برای خرید دانگل RTL2832U میشه به آقای نریمانی اعتماد کرد؟ R820T2 رو میدن 170
       شما شخص بهتری سراغ دارین که مورد اعتماد ودر عین حال منصف باشه؟
       پاسخ:با سلام بنده هیچ شخصی را تائید یا تکذیب نمی کنم اقای علیپور به نمایندگی اقای قنبری این دستگاه رو در جعبه مجزا با فن می فروشد - 1395/12/28
       PayamPayam -

       سلام با این مشخصاتی که شما دادید کار نکرد ساختمش نصب سطحیم کردم قطعاتو
       آیا خودتون ساختینش؟
       اگر اره پس چرا کار نمیکنه!!!
       اگه نه پس چرا مجبورمون کردید بسازیم؟؟
       حالا که کار از کار گذشته
       این پستتونم واسه تقریبا سه سال پیشه خواهش میکنم کمکم کنید اگر این پستمو دیدید نزارید به دست ایندگان برسه که اونوقت نه از من اثری,هست نه مداری,که ساختم
       ۰۹۳۰۹۴۹۶۳۶۲
       P.anzali.ussd@gmail.com
       پاسخ:با سلام و تشکر از اظهار نظر جنابعالی این طرح رادیوی ساده اف ام بوده که خیلی از شرکتهای سازنده کیت انرا ساخته اند و البته نکته مهم ان همان کابل کواکسیال و تنظیم دقیق انتن است البته شاهد کار کرد این مدار مهندس سجادیان از اولین رادیو اماتورهای ایران بودند که خودشان هم باور نمی کردند . ضمنا دوست عزیز اماتوری تجربه است نه ساختن و تعهد انجام کار و اینکه عاشق اگر به معشوق برسد کارش افسانه نخواهد شد شمارا هم کسی مجبور نکرد و در عین حال اینهمه طرح در سایت هست بنده هیچکدامشان را نساخته ام و تعهد هم نسپرده ام که کار کند هدف یاد گرفتن است و گرنه در دبیزستان یا دانشگاه کلی مطلب به شما می اموزند شما همه را تجربه می کنید و ازمایش می کنید خوش بحال شما و اینهمه تجربه

       - 1395/12/14
       مهدیمهدی - استاد نقل قول از بنده وپاسخ شما:
       بنده برای مدار ssb آقای قنبری یه آنتن میخواستم درست کنم سادترین آنتن که بتونه خیلی خوب جواب بده چطوری میتونم بسازم اگر تصویری دارید برام خواهشن ازسال بکنید ممنون از سایت عالیتون
       پاسخ:با سلام و ارزوی سلامتی و توفیق روز افزون شما مطلبی را در این مورد تهیه و خدمتتون اراعه خواهم کرد - 1395/9/1

       -------------------------------------------
       استاد ما منتظریم یه عنایت بکنید به زبان ساده وطوری که ما مبتدیا هم بفهمیم آموزش ساخت آنتن رو بزارید ممنون
       با سلام بله حق با شماست فراموش کردم و عذرخواهم در اولین فرصت ساخت چند انتن ساده را برای رادیوتان اعلام خواهم کرد بازهم ببخشید - 1395/12/8
       سید محمد عظیمیسید محمد عظیمی - با سلام
       خیلی ممنونم جناب عبدالحق بابت اطلاع رسانی
       پاسخ:با تشکر از زحماتی که کشیدند و آرزوی توفیق روز افزون گروه و برگزاری این مراسم در مشهد مقدس - 1395/11/2
       علی نصیریانعلی نصیریان - فروش فرستنده FM مجهز به نمایشگر LCD هشت و پانزده وات بصورت منتاژ شده و منتاژ نشده, - 1395/10/23
       مهدیمهدی - با سلام       بنده برای مدار ssb آقای قنبری یه آنتن میخواستم درست کنم سادترین آنتن که بتونه خیلی خوب جواب بده چطوری میتونم بسازم اگر تصویری دارید برام خواهشن ازسال بکنید ممنون از سایت عالیتون
       پاسخ:با سلام و ارزوی سلامتی و توفیق روز افزون شما مطلبی را در این مورد تهیه و خدمتتون اراعه خواهم کرد - 1395/9/1
       رضاییرضایی - سلام خیلی خیلی جالب بود
       پاسخ: سلام لطف و بزرگواری شما است - 1395/7/29
       رضاییرضایی - با سلام یادمه سال 1372 اولین فرستنده لامپی رو با لامپ 6aq5 تو فرکانس حدود 3 مگاهرتس ساختم قدرت و سادگی مدار منو به تعجب انداخت
       بگذریم از اینکه چقد دنبال لامپه توشهر زاهدان گشتم
       الانم گاه وبیگاه سرگرمی من ساخت فرستنده های کوچیکه ضمنا یه پیشنهاد داشتم که یه کم بیاین توخط فرستنده گیرنده دیجیتال
       خیلی جالبه که بایه فرستنده دیجیتال فرکانس پایین کیفیت صدای در حد fm رو داشته باشین
       پاسخ: سلام اگر بزرگواری کنید و طرح یا مدار یا نقشه یا پروژه دیجیتالی دارید در اختیار جمع علاقمندان بگذارید خیلی متشکر می شوم ایمیل بنده در خدمتتونه ep2mrd@gmail.com and abdolhagh@gmail.com - 1395/7/26

       درباره ما

        به وب سایت من خوش امدید در این مقوله علاقمندم اطلاعاتی از رادیو اماتوری که در ذهن داشته و در حال پاک شدن هستند را یادآوری و بهمراه عکس و مطلب جهت اطلاع علاقمندان درج و در این زمینه هر گونه همکاری و اعلام نظر و بیان ایرادات مزید بر منت خواهد بود.

       کلیه ی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به *** خاطرات راديو آماتوري *** بوده و کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.
       قالب طراحی شده توسط: تک دیزاین و سئو و ترجمه شده و انتشار توسط: قالب گراف